Hamilton - H39515154
H39515154 Valiant Auto 40 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The strong but understated design of the Valiant Auto is perfect for the self-assured nobleman. With clean lines and simple black and silver color scheme, the gallant image of this timepiece is available in different designs. Each watch in the Valiant line offers a stainless steel dial and automatic movement.