Hamilton - H39525214
H39525214 Valiant Autom Stainless Steel - Rose Gold / White / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Valiant H39525214 has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm. THis watch is powered by a self-winding movement with central seconds and date in the form of caliber H-10 - though older versions may use the 2824-2. In this execution, the dial is White. Both case and bracelet are partially PVD-cotaed in rose gold.