Hamilton - H24201730
H24201730 Ventura Quartz 24 PVD / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Ventura reference H24201730 has a triangular case of 24mm x 36,5mm, which houses a quartz movement with central seconds (caliber F03.101. The dial is Black.