Hamilton - H24251310
H24251310 Ventura S Quartz 34.5 Stainless Steel / White 3D
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Ventura S Quartz is a modern take on the brand's iconic triangular watch. Dressed up as reference [WATCH+_REF], the case measures 34,5mm x 38mm. The dial is White and has a textured mid section. This watch is powered by a quartz movement in the form of caliber 956.112.