Hamilton - H24301141
H24301141 Ventura Gents Yellow Gold / Blue Suede Shoes / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 32.30 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Ventura H24301141 has a distinct Mid-Century Modern -style case of 32,3mm x 50,3mm with yellow gold PVD-coating, and a Blue 'Suede Shoes' dial. This watch is powered by caliber F05.111, a quartz movement with central seconds.