Hamilton - H24614330
H24614330 Ventura XXL Bright Dune
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 46.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.50 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Ventura XXL Bright Dune is a 2024 limited edition of 3000 pieces created in collaboration with Warner Bros and Legendary Entertainment for the Dune movie trilogy. The luminous, alluring blue dial is a reference to the unmistakable blue eyes of the Fremen people. A button on the left side of the Ventura XXL Bright case activates the glowing blue lines, replicating the “Desert Watch” dial design from the movie prop watch.