Hamilton - H24624330
H24624330 Ventura XXL Edge Dune
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 47.15 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Digital |
Description
The Hamilton Ventura XXL Edge Dune is a 2024 limited edition of 2000 pieces created in collaboration with Warner Bros and Legendary Entertainment for the Dune movie trilogy. The Ventura Edge Dune limited edition is inspired by the wrist device from the movie and bears a matte black PVD-coated angular case. Its digital display glows up in blue, a reference to the unmistakable blue eyes of the Fremen people, while the dial imitates the relief elements seen on the prop in the film.