IWC - IW3293-06
IW3293-06 Big Pilot 43 Stainless Steel / Green
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch 43 IW3293-06 has a Stainless Steel case paired with a Green dial with sunburst finish. This watch was added to the IWC collection in 2022.