IWC - IW3295-02
IW3295-02 Big Pilot 43 Tourbillon Le Petit Prince
| Case Material: | Armor Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2023, the IWC Big Pilot 43 reference IW3295-02 has a Armor Gold case of 43.00mm and a Blue dial. Inside ticks caliber 82905, a self-winding movement with tourbillon.