IWC - IW3297-01
IW3297-01 Big Pilot 43 Spitfire
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the IWC Big Pilot 43 reference IW3297-01 has a Titanium case of 43.00mm and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber 82100.