IWC - IW3299-01
IW3299-01 Big Pilot's Watch 43 Tourbillon Markus Bühler
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch 43 Tourbillon Markus Bühler was introduced in 2018 as an homage to the original Big Pilot’s Watches Edition “Markus Bühler” Ref. 5003. This time the case measures 43.00mm across, whilst housing the self-winding caliber 82905 with tourbillon.