IWC - IW3572-01
IW3572-01 Big Pilot Shock Absorber XPL
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the IWC Big PIlot's Watch Shock Absorber XPL has a ceratanium case of 44, which is fitted with a shock absorbing construction by the name of SPRIN-g PROTECT. Production is limited to 10 pieces a year.