IWC - IW5002-02
IW5002-02 Big Pilot Platinum / Blue
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The IWC Big Pilot's Watch 5002 was introduced in 2002 as the first Big Pilot. True to its name, it features a case with a diameter of 46.2mm. It was available in either stainless steel or platinum, the latter with either blue or black dial. The first versions are powered by caliber 5011 (2002-2003), this was later updated to 50110 (2003-2005) and eventually 51110 (2005-2006) and 51111 (2006).