IWC - IW5004-19
IW5004-19 Big Pilot Antoine De Saint Exupery Platinum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The IWC Big Pilot Antoine De Saint Exupery is a piece unique created in 2010. It was sold at auction with the proceeds of the auction are being donated to the French organization “Enfants du Monde – Droits de l’Homme” (EMDH), which campaigns throughout the world for the protection and the rights of children.