IWC - IW5004-21
IW5004-21 Big Pilot Antoine De Saint Exupery Red Gold
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Antoine De Saint Exupery IW5004-21 is a limited edition of 500 pieces introduced in 2009. It features a red gold case and a brown dial with silver subdial for the power reserve indicator.