IWC - IW5004-25
IW5004-25 Big Pilot Red Gold / Silver / Tourneau
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Big Pilot 5004 represents the second generation of the IWC Big Pilot's Watch. The case still measures a 'Big' 46.2mm across, whilst the dial and hands are of a slightly different design. From 2006 to approx. 2007 the Big Pilot used the 51110 movement; from 2007 onwards the 51111 was used. The IWC Big Pilot's Watch reference IW5004-25 is a limited edition of 50 pieces created for Tourneau jewelers. The watch has a Red Gold case and a Silver dial.