IWC - IW5009-08
IW5009-08 Big Pilot Le Petit Prince / Stainless Steel
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Le Petit Prince reference IW5009-08 is a limited edition of 1000 pieces featuring a stainless steel case and the signature 'Le Petit Prince' blue sunburst dial.