IWC - IW5009-10
IW5009-10 Big Pilot Patrouille Suisse
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Patrouille Suisse reference IW 5009-10 is a 250 piece limited edition of IWC's Big Pilot made in honour of the Patrouille Suisse. It features a stainless steel case in blasted finish and a slate-coloured dial with sunburst finish. It is powered by caliber 51011, with small seconds hand instead of the large central seconds hand found on the regular big pilot.