IWC - IW5009-17
IW5009-17 Big Pilot Spitfire
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Big Pilot’s Watch Spitfire (Ref. IW500917) from IWC Schaffhausen features a case in 18-carat red gold, slate-coloured dial and brown calfskin strap by Santoni with an 18-carat red gold folding clasp. Engraved in the back of the watch is the silhouette of a British fighter plane, the Spitfire.