IWC - IW5010-04
IW5010-04 Big Pilot Heritage Titanium
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in late 2017, the Big Pilot Heritage features a titanium case, a black Heritage-style dial and a set of blued hands. It is powered by caliber 52110.