IWC - IW5010-19
IW5010-19 Big Pilot's Watch IWC Racing Works
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot reference IW5010-19 was introduced in 2023 as a limited edition of 500 pieces. For this version, a Titanium case of 46.20mm is paired with a Blue dial.