IWC - IW5012-01
IW5012-01 Big Pilot's Watch AMG G 63 Armor Gold
| Case Material: | Armor Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch AMG G 63 IW5012-01 debuted in 2021. This Big Pilot has a Armor Gold case and a Black dial with a pattern inspired by the air intakes of Mercedes-AMG performance cars.