IWC - IW5027-02
IW5027-02 Big Pilot’s Watch Annual Calendar Spitfire
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The IWC Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition Spitfire reference IW5027-02 was introduced in 2016, pairing IWC's new(-er) annual calendar caliber with the over-sized Big Pilot case. After the Le Petit Prince, it was the second Big Pilot to feature this movement.