IWC - IW5027-06
IW5027-06 Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “Antoine de Saint Exupéry”
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The IWC Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “Antoine de Saint Exupéry” IW5027-06 is a limited edition of 250 pieces introduced in late 2017. It features a red gold case paired with a dial in Antoine de Saint Exupéry signature brown. It is motivated by caliber 52850.