IWC - IW5029-02
IW5029-02 Big Pilot Perpetual Calendar Top Gun
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar TOP GUN (Ref. 5029) from IWC Schaffhausen comes with a wealth of complex technological features. The IWC-manufactured movement with its 7-day power reserve drives a whole range of watchmaking complications. These include a perpetual calendar with four-digit year display together with date, day and month displays as well as a moon phase display. All the displays are easily adjusted via the crown.