IWC - IW5029-02 Calf
IW5029-02 Calf Big Pilot Perpetual Calendar Top Gun
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Big Pilot |
| Reference: | IW5029-02 Calf (aka: IW5029-02 Calf) |
| Name: | IW5029-02 Calf Big Pilot Perpetual Calendar Top Gun |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The 2016 version of the IW5029-02 features an embossed black calfskin strap, the only real modification compared to the earlier version of the same watch.