IWC - IW5030-02
IW5030-02 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Top Gun Lewis Hamilton
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot ref. IW5030-02 is a limited edition of 100 pieces created in honor of IWC ambassador Lewis Hamilton. It was introduced at the opening of the Abu Dhabi IWC boutique. The case is made of ceramics, whilst the crown and case back are 18k red gold. The dial is burgundy.