IWC - IW5030-03
IW5030-03 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Mercedes - AMG Petronas Motorsport
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Perpetual Calendar 'AMG' has a ceramic case with titanium crown and case back. The dial is made of carbon fiber with emerald green accents.