IWC - IW5030-05
IW5030-05 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Racing Green
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
20 750 €
Maximum price
43 325 €
Absolute change
0 €
Opening price
23 468 €
Closing price
23 468 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Racing Green reference IW5030-05 was introduced in 2019. This Big Pilot has a black ceramic case, which is paired with a Green dial with sunburst finish. Inside ticks the self-winding caliber 52615, which can be admired through the see-through case back.