IWC - IW5030-08
IW5030-08 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Lake Tahoe
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
22 554 €
Maximum price
31 440 €
Absolute change
0 €
Opening price
25 650 €
Closing price
25 650 €
Relative change
0,00 %
Description
The 2023 IWC Big Pilot Perpetual Calendar reference IW5030-08 'Lake Tahoe' has a white ceramic case with titanium case back and crown. Inside ticks IWC's self-winding caliber 52615 movement. The dial is Black. This watch was first spotted on the wrist of Lewis Hamilton.