IWC - IW5036-02
IW5036-02 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Platinum / Yellow
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch reference IW503602 is a unique piece created for a Big Pilot collector of note in 2020. It features a platinum case and a bright yellow dial.