IWC - IW5036-07
IW5036-07 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Toto Wolff x Mercedes-AMG Petronas Formula One Team
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch reference IW5036-07 was introduced in 2021. This watch has a [CASE_DIAMETER]mm case of [CASE_MATERIAL. As a novel touch, the dial of this 100-piece limited edition consists of a tinted sapphire crystal, revealing part of the ], caliber 52615 self-winding movement with perpetual calendar. Skeleton.