IWC - IW5036-08
IW5036-08 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Stainless Steel / Green
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch reference IW5036-08 was introduced in 2023. This watch has a 46.20mm case of Stainless Steel, which houses IWC's caliber 52615 self-winding movement with perpetual calendar. The dial is Green.