IWC - IW504803
IW504803 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Tourbillon Le Petit Prince
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Tourbillon reference IW504803 was introduced in 2021. This watch features a 'Armor' red gold case of 46.20mm, which holds the self-winding caliber 51950 movement.