IWC - IW5061-01
IW5061-01 Big Pilot's Watch Edition Black Carbon
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot IW5061-01 is a limited edition of 100 pieces introduced in 2020. It features a carbon case paired with a titanium back and crown.