IWC - IW5103-01
IW5103-01 Big Pilot Heritage 48
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
With an imposing case diameter of 48 millimetres, the Big Pilot’s Heritage Watch 48, which is limited to 1,000 pieces, is a practical alternative for everyday use compared to its brother, the Big Pilot's Heritage Watch 55. This limited edition of 1000 pieces features a titanium case and is powered by the hand-wound calibre 59215, which offers a power reserve of 8 days.