IWC - IW5104-01
IW5104-01 Big Pilot Heritage 55
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
With a case diameter of 55 millimetres, the Big Pilot’s Heritage Watch 55 follows on directly from the original Big Pilot’s Watch of 1940. This enormous eye-catcher, available in a limited edition of just 100 watches, is aimed primarily at collectors and lovers of authentic pilot’s watches. Its case is made of titanium, while it is powered by the 'Jones' calibre 98300, shielded by a amagnetic cover.