IWC - IW5105-03
IW5105-03 Big Pilot's Watch Big Date 150 Years Stainless Steel / Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch Big Date reference IW5105-03 was introduced in celebration of IWC's 150th anniversary in 2018. This limited edition of 100 pieces features a stainless steel case, which houses a hand-wound movement with big date display.