IWC - IW5152-02
IW5152-02 Big Pilot’s Watch Monopusher Edition Le Petit Prince
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Big Pilot’s Watch Monopusher Edition “Le Petit Prince” was introduced in 2021 as the first Big Pilot's watch to feature a stopwatch / chronograph function, made possible through its caliber 59365 monopusher movement. The case is made of Stainless Steel, paired with a Blue dial.