IWC - IW5903-02
IW5903-02 Big Pilot Constant-Force Tourbillon Le Petit Prince / Platinum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Constant-Force Tourbillon IW5903-02 was introduced at SIHH 2019. This watch features platinum case of 46.2mm housing the hand-wound caliber 94805 with constant force tourbillon, moon phase and power reserve indicator.