IWC - IW5903-03
IW5903-03 Big Pilot Constant-Force Tourbillon Le Petit Prince / Red Gold
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot IW5903-03 was introduced in late 2018. It features a red gold case (hardened) and a blue dial. Inside is the hand-wound caliber 94805.