IWC - IW5905-01
IW5905-01 Big Pilot Constant-Force Tourbillon IWC Racing
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot Constant-Force Tourbillon IWC Racing reference IW5905-01 is a limited edition of 15 pieces introduced in 2020. This Big Pilot has a matte black case in 'Ceratanium', and a blacked-out version of the caliber 94800 movement.