IWC - IW3728-03
IW3728-03 Da Vinci SL Chronograph MecaQuartz Yellow Gold / White
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Da Vinci SL is a -somewhat- sporty take on the Da Vinci. The case is a less ornate version of that of its more complicated brothers, with a W/R rating of a respectable 120 meters. The Da Vinci SL Chronograph is powered by Jaeger-LeCoultre's caliber 631 'MecaQuartz' movement. Reference IW3728-03 has a yellow gold case and a silver dial. It is fitted with a crocodile strap.