IWC - IW3728-10
IW3728-10 Da Vinci SL Chronograph MecaQuartz Stainless Steel / Black Breguet / Nappa
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Da Vinci SL is a -somewhat- sporty take on the Da Vinci. The case is a less ornate version of that of its more complicated brothers, with a W/R rating of a respectable 120 meters. The Da Vinci SL Chronograph is powered by Jaeger-LeCoultre's caliber 631 'MecaQuartz' movement. Reference IW3728-10 has a polished stainless steel case and a black dial with Breguet numerals. It is fitted with a Nappa leather strap.