IWC - IW3736-04
IW3736-04 Kleine Da Vinci Yellow Gold / White / Blue Croco
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC 3736 is a small ladies version the Da Vinci, powered by a 'MechaQuartz' movement with chronograph, date and moonphase by Jaeger-LeCoultre. Reference IW3736-04 has a yellow gold case, a white dial and a blue crocodile strap.