IWC - IW3752-11
IW3752-11 Da Vinci Tourbillon Platinum / English
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The IWC Da Vinci Tourbillon was introduced in 1999. In this version the Da Vinci Perpetual Calendar is driven by a hand-wound movement with tourbillon escapement, whilst retaining the dimensions of the original 1985 model. The Da Vinci Tourbillon was available in either yellow gold (200 pieces) or platinum (50 pieces), a yellow gold 'Four Seasons' model with engraved dial (20 pieces), and a 'Leonardo' model in yellow, rose, and white gold (50 pieces each). The dial markings could be in German, Italian, English and French - please note that this is not properly reflected in our images. Reference IW3752-11 has a Platinum case and a Blue dial.