IWC - IW3754-12
IW3754-12 Da Vinci Perpetual Rattrapante Platinum / Silver / French
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Da Vinci Rattrapante was introduced in 1995, marking the 10th anniversary of the Da Vinci Perpetual Calendar. A second generation, as pictured, was presented in the year 2000. This features a larger case (from 39mm to 41.5mm), a redesigned dial, and a new hand set. It was available in rose gold or platinum (500 pieces). The dials came in either German, Italian, English or French - but please note that this is not always properly reflected in the available images. Reference IW3754-12 has a Platinum case and a Silver dial.