IWC - IW3758-11
IW3758-11 Da Vinci Perpetual Red Gold / Silver / English
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC 3758 was produced for just 3 years. It is an updated version of the 3570; its case is slightly bigger and the dial features over-sized Arabic numerals. Reference IW3758-11 has a red gold case and a silver dial.