IWC - IW3764-01
IW3764-01 Da Vinci Chronograph White Gold
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 43.10 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Da Vinci Chronograph was introduced in 2007, as part of that years complete revamp of the Da Vinci collection. The round case was replaced for a tonneau-shaped one, available in a choice of metals and with a choice of movements and dials. The Da Vinci Chronograph is powered by the self-winding caliber 89360 with fly-back chronograph. Reference IW3764-01 has a white gold case and an ardoise dial. It was replaced in 2009 by the IW3764, which features a textured dial and slightly different strap.