IWC - IW3764-13
IW3764-13 Da Vinci Chronograph Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 43.10 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Da Vinci Chronograph was introduced in 2007, as part of that years complete revamp of the Da Vinci collection. The round case was replaced for a tonneau-shaped one, available in a choice of metals and with a choice of movements and dials. The Da Vinci Chronograph is powered by the self-winding caliber 89360 with fly-back chronograph. Reference IW3764-13 was introduced in 2009 and replaced by the IW3764-21 in 2011.